Bilgilendirme yükümlülüğü (Veri koruma beyanı)

Kişisel bilgilerinizin korunması, bizim için özel bir önem taşımaktadır. O nedenle bilgilerinizi sadece yasal mevzuat temelinde işleme almaktayız (Genel Veri Koruma Yönergesi, TKY 2003). Bu veri koruma bilgilendirmesiyle size web sitemiz çerçevesinde veri işlemin en önemli unsurları hakkında bilgi vermekteyiz.

Bizimle iletişim
Web sitesindeki form veya e-posta ile bizimle iletişime geçmeniz halinde, verdiğiniz bilgiler başvurunun işleme alınması amacıyla ve müteakip sorular için bizde 1 yıl boyunca kaydedilmektedir. Bu bilgileri sizin onayınız olmadan başkasına vermemekteyiz.

Tanımlama bilgileri
Web sitemiz tanımlama bilgileri denilen bilgileri kullanmaktadır. Bunlar internet tarayıcısı yardımıyla cihazınıza kaydedilen küçük yazı dosyalarıdır. Bunlar herhangi bir zarar vermezler. Arzımızı kullanıcı dostu olarak şekillendirebilmek amacıyla bu tanımlama bilgilerini kullanmaktayız. Bazı tanımlama bilgileri, siz bunları silene kadar cihazınızda kayıtlı kalır.

Bunlar, sayfayı bir sonraki ziyaretinizde internet tarayıcınızı tekrar tanımamızı sağlar. Bunu istemiyorsanız, internet tarayıcınızı, sizi tanımlama bilgilerinin yerleştirileceği hakkında bilgilendirecek ve sizin buna sadece münferit durumlarda izin vereceğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Tanımlama bilgilerinin devreden çıkarılması halinde web sitemizin işlevselliği sınırlanabilir.

Web analizi
Web sitemiz, Google Analytics (Fa. Google Inc, 1600 Amphitheatre Parkway Mountain View, CA 94043, ABD), Clicktale Ltd. (Tel Aviv, Atrium Tower, 2 Jabotinsky Street, Ramat Gan, 5250501 İsrail) ve eTracker GmbH (Erste Brunnenstraße 1, 20549 Hamburg, Almanya) gibi web analiz hizmetlerini kullanmaktadır. Bunun için web sitesinin kullanıcılar tarafından kullanımının analizine olanak sağlayan tanımlama bilgileri kullanılmaktadır.

Buradan elde edilen bilgiler, hizmet sağlayıcının sunucusuna aktarılmakta ve orada kaydedilmektedir. Tanımlama bilgileri kaydedilmeyecek şekilde internet tarayıcınızı ayarlamak suretiyle bunu engelleyebilirsiniz. Hizmet sağlayıcılarla sipariş verilerinin işlenmesine ilişkin bir sözleşme yapmış bulunmaktayız.

IP adresiniz ‚haklı menfaat‘ şeklindeki hukuki mevzuat temelinde (örn. sunucu güvenliği nedeniyle) kaydedilir, ama normalde kullanılmaz. Üçüncü ülkelerdeki web analizi sağlayıcılarla ilişkiler, ABD ile imzalanmış olan „Privacy Shield“ sözleşmesine veya Avrupa Komisyonu’nun uygunluk kararlarına dayanmaktadır.

Veri işlem, TKY madde 96 fıkra 3 ile öngörülen yasal mevzuat ve ayrıca Genel Veri Koruma Yönergesi madde 6 fıkra 1 harf a (onay) ve/veya f (haklı menfaat) temelinde gerçekleşmektedir. Genel Veri Koruma Yönergesi kapsamına giren hususumuz (haklı menfaat), arzımızı ve web sitemizi daha iyi hale getirmektir. Kullanıcı bilgileri, 14 ay süreyle saklanmaktadır.

Facebook eklentileri (Like butonu)
Web sayfamıza kısmen, 1601 South California Avenue, Palo Alto, CA 94304, ABD adresinde yerleşik sosyal medya Facebook’un eklentileri entegre edilmiş durumdadır. Facebook eklentilerini sayfamızdaki Facebook logosundan veya “Like butonundan” (“Beğendim”) anlarsınız. Facebook eklentilerinin bir listesini şuradan bulabilirsiniz: http://developers.facebook.com/docs/plugins.

Sayfayı ziyaret ettiğinizde, eklenti üzerinden internet tarayıcınız ve Facebook sunucusu arasında doğrudan bağlantı kurulmaktadır. Bu durumda Facebook, IP adresinizle sayfamızı ziyaret ettiğiniz yolunda bilgi almaktadır. Facebook hesabınızda oturumunuz açıkken Facebook “Like butonuna” tıkladığınızda, sayfalarımızın içeriklerini Facebook profilinize linkleyebilirsiniz.

Böylelikle Facebook, sayfalarımızı ziyaretinizi kullanıcı hesabınıza sınıflandırabilmektedir. Sayfaların sunucusu olarak aktarılan bilgilerin içeriği ve bunların Facebook tarafından ne şekilde kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olmadığımıza dikkat çekeriz. Buna ilişkin daha ayrıntılı bilgiyi http://de-de.facebook.com/policy.php adresindeki Facebook veri koruma
beyanından edinebilirsiniz.

Facebook’un sayfalarımızı ziyaretinizi Facebook kullanıcı hesabınıza sınıflandırmasını istemiyorsanız, lütfen Facebook kullanıcı hesabınızdaki oturumunuzu kapatınız.

Google +1
Google +1 butonu yardımıyla dünya çapında bilgiler yayınlayabilirsiniz. Google +1 butonu üzerinden siz ve diğer kullanıcılar, Google ve partnerlerimiz tarafından kişiselleştirilmiş içerikler alırsınız. Google hem bir içerik için +1 verdiğiniz yolundaki bilgiyi hem de +1’e tıklamak yoluyla bakmış olduğunuz sayfaya ilişkin bilgileri kaydetmektedir.

+1’leriniz Google hizmetlerinde profil adınız ve fotoğrafınızla birlikte bilgi olarak, mesela arama sonuçlarında veya Google profilinizde ya da web sitelerindeki daha başka yerlerde ve internet ilanlarında görünebilir. Google, +1 faaliyetleriniz hakkındaki bilgileri, Google hizmetlerini siz ve başkaları için daha iyi hale getirmek amacıyla kaydetmektedir.

Google +1 butonunu kullanabilmek için dünya çapında görülebilen, herkese açık ve en azından profil adını içermesi gereken bir Google profilinizin olması gerekmektedir. Bu ad, tüm Google hizmetlerinde kullanılmaktadır. Kimi durumlarda bu ad, Google hesabınız üzerinden içerik paylaşırken kullanmış olduğunuz başka bir adın yerine de geçebilir. Google profilinizin kimliği, e-posta adresinizi bilen veya sizin hakkınızda daha başka özdeş bilgilere sahip olan kullanıcılara gösterilebilir.

Toplanan bilgilerin kullanılması:
Yukarıda açıklanan kullanım amaçlarının yanısıra sizin vermiş olduğunuz bilgiler, yürürlükteki Google veri koruma hükümleri uyarınca kullanılmaktadır. Google, kullanıcıların +1 faaliyetlerine ilişkin muhtemelen derlenen istatistikleri yayınlamakta veya bunları diğer kullanıcılara ve örneğin yayıncılar, ilancılar veya bağlı web siteleri
gibi partnerlere iletmektedir.

Twitter
Sayfalarımıza Twitter fonksiyonları entegre edilmiş durumdadır. Bu fonksiyonlar, Twitter, Inc. 1355 Market St, Suite 900, San Francisco, CA 94103, ABD adresinde yerleşik Twitter Inc. tarafından sunulmaktadır. Twitter ve „Re-Tweet“ fonksiyonu kullanılmak suretiyle, sizin ziyaret etmiş olduğunuz web siteleri Twitter hesabınızla ilintilendirilmekte ve diğer kullanıcılara bildirilmektedir.

Bunda Twitter’e bilgiler de aktarılmaktadır. Sayfaların sunucusu olarak aktarılan bilgilerin içeriği ve bunların Twitter tarafından ne şekilde kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olmadığımıza dikkat çekeriz. Buna ilişkin daha ayrıntılı bilgiyi http://twitter.com/privacy adresindeki Twitter veri koruma beyanından edinebilirsiniz. Twitter’deki veri koruma ayarlarınızı, http://twitter.com/account/settings adresi altında bulunan hesap ayarlarından değiştirebilirsiniz.

Haklarınız
Esasen bilgi alma, düzeltme yaptırma, sildirme, sınırlama, veri transferi, iptal ve itiraz haklarına sahip bulunmaktasınız. Verilerinizin işleme alınmasının veri koruma hukukuna aykırı düştüğü veya veri koruma hukukuna dayalı haklarınızın herhangi bir biçimde ihlâl edildiği görüşünde olmanız halinde, bu nedenle denetleme dairesine şikayette bulunma olanağına sahipsiniz. Avrupa’da bu konuyla Veri Koruma Müdürlüğü ilgilenmektedir.